آیا می‌توانیم عادت به هم ریختن تدریجی لوازم دکوراسیون داخلی خانه را از خود دور کنیم؟ پاسخ مثبت است.

 اصلی‌ترین دلیل به‌هم‌ریختگی اتاق یا خانه شما، تکذیب است: کی؟ من؟ من توی خونه به هم ریخته زندگی نمی‌کنم!  من از اشیای کهنه و شکسته دل می‌کنم! من می‌تونم توی یه خونه تمیز و مرتب زندگی کنم.

شخصیت‌های «چیز جمع کن»(سعی کردیم واژه عامیانه«آشغال‌جمع‌کن» را به این تیپ شخصیتی نسبت ندهیم)، اشخاصی وسواسی در جمع‌آوری کلکسیون از هر چیز جزئی، کوچک یا غیر لازم هستند و نمی‌توانند انداختن اشیا و وسایل را در سطل زباله تحمل کنند(البته این شامل زباله‌های متعفن و موارد مشابه نمی‌شود). در کودکان، این رفتار به درجات مختلف، با جمع‌آوری پوسته‌های شکلات و خوراکی‌ها، سنگ و چوب درختان، اسباب‌بازی‌های کهنه و پسماند از کوچه و خیابان دیده می‌شود. معمولاً با افزایش سن و رشد فکری،‌ دریافت آموزش‌های مدرسه و بهبود قابلیت‌های اجتماعی، به‌مرور که سبک زندگی افراد به زندگی بزرگ‌سالی تغییر می‌یابد، عادت نامبرده نیز، به‌تدریج محو و یا تضعیف می‌گردد. اما در بزرگ‌سالانی که این عادت تضعیف نشده باشد، یا به شکل تکامل‌یافته‌تری ادامه پیداکرده باشد، نشانه‌های خود را ابتدا در منازل شخصی این افراد،‌ به‌صورت درهم‌ریختگی و تجمع بالای وسایل اغلب کهنه و مشابه در گروه‌های مختلف نشان می‌دهد.

افراد چیز جمع کن، تمایل دارند که داشته‌هایشان همیشه در معرض نمایش باشد؛ لذا تمیز کردن اتاق‌ها و درودیوار و وسایل خانه مانند میز و کمدها به دلیل انباشتگی اشیاء در آن‌ها دشوار می‌شود و لذا همیشه خانه‌های این افراد پر از گردوخاک است؛ هرچند ممکن است آن‌ها اشیا را بر اساس نظم و قانونی مشخص در خانه چیده باشند، اما تراکم بیش‌ازحد اجسام، به‌هرحال مواضع را شلوغ و به‌هم‌ریخته جلوه خواهد داد.راه حل های زیر در بازسازی ساختمان هم باید مورد توجه قرار بگیرد.

راه‌حل :

ــ قدم اول: طوری رفتار کنید که انگار می‌خواهید اسباب‌کشی و منزل را ترک کنید. همه‌چیز را از اتاق خارج کنید؛ این کار را باید برای یک اتاق در هر زمان انجام دهید. وگرنه شخص چیز جمع کن راضی به برداشتن این قدم نخواهد شد.

ــ قدم دوم: مهم‌ترین و ضروری‌ترین وسایل اتاق را به ترتیب اولویت به اتاق برگردانید؛ مثلاً در اتاق نشیمن یا هال، کاناپه، صندلی‌ها، تلویزیون، دستگاه استریو، میز و… و در اتاق‌خواب، تخت و میزهای کنار آن و

ــ قدم سوم: هر چیزی را که به داخل اتاق برگرداندید، در جای منطقی خودش که مطابق با دکوراسیون آن اتاق است،‌ بچینید. سعی کنید این چیدمان را آن‌قدر تغییر دهید و بهتر کنید، تا بتوان به‌راحتی در اتاق راه رفت. سپس بنشینید و به اطراف اتاق نگاه کنید. نفس بکشید و به احساس خود دقت کنید؛ چه احساسی دارید؟ باید احساس رهایی و آرامش باشد.. احتمالاً احساس می‌کنید که قفسه سینه شما سبک‌تر شده است و هوا راحت‌تر در مجاری تنفسی‌تان جریان دارد؛ این می‌تواند به بهبود فنگ‌شویی محیط اتاق و اصلاح جریانات انرژی و جو معنوی آن مربوط باشد. به اینکه ذهن و چشمان شما باآن‌همه رنگ‌ها و شکل‌های تودرتو، بافت‌ها و ترکیبات شلوغ دست‌وپنجه نرم نمی‌کند..

ــ قدم چهارم: لایه‌بندی کنید؛ تعداد معدودی از وسایل دکوراسیون را در هر نوبت، وارد اتاق کنید تا دکور اتاق را تشکیل دهید: تابلو‌های نقاشی، عکس‌ها، گلدان، آباژور و… . این کار را به‌آرامی انجام دهید و دقت کنید که دکوراسیون اتاق چگونه تغییر می‌کند؛ بعضی از بهترین موارد را که می‌خواهید دیده شوند و به شما احساس خیلی خوبی می‌دهند،‌ به اتاق برگردانید؛ نه همهموارد را. بهتر است به‌صورت فصلی دکوراسیون اتاق‌ها راکمی تغییر دهید و آن‌ها را به ترتیبی ویرایش کنید که به شما احساس بهتری بدهند. این مسئله مهم است که دکوراسیون داخلی اتاق شما،‌ شخصیت کلی شمارا به‌طور خلاصه بازگو کند؛ اما اصلاً نیازی نیست که کل تاریخ زندگی شمارا به تصویر بکشد!

ــ قدم پنجم: ایست!..

بله؛ ادامه ندهید. حضور وسایل کمتر در اتاق، بهتر است. همه اشیای باقی‌مانده را به انباری ببرید تا به فضای جدید اتاق خود عادت کنید و از زندگی در آن خوشحال شوید. سپس بعد از چند هفته، به انباری بروید و آن‌ها را مرتب کنید. چیزهای قابل‌استفاده را نگه‌دارید و بقیه را ببخشید به انجمن‌های خیریه، یا در وب‌سایت‌های فروش اشیای دست‌دوم بفروشید.

شما می‌توانید «چیز جمع کنی» را درمان کنید!..

اما توجه داشته باشید که وضعیت روانی فوق، بسیار تمایل به بازگشت دارد؛ مطمئن شوید که اگر قصد اضافه کردن لوازم به اتاق خوددارید، به‌آرامی این کار را انجام دهید و به تأثیری که شیء موردنظر بر فضای اتاق می‌گذارد، فکر کنید؛ اگر وسیله جدید لازم یا خوشایند است، ممکن است نیاز باشد چیزهایی را از اتاق خارج کنید تا جا برای آن باز شود؛ وگرنه ممکن است دوباره از سندروم «چیز جمع کنی» رنج ببرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − 12 =