کف پارکت از کاشی‌های کشیده چوبی با الگوهای تکرارشونده تشکیل می‌شود. کاشی‌ها از چوب‌تر یا لمینت شده ساخته‌شده‌اند که ظاهر زیباتری به چوب مغزی آن می‌دهد. پارکت با چسب ویژه یا میخ به زمین متصل می‌شود. پارکت‌ها در طیف وسیعی از رنگ‌ها و طرح‌ها ساخته می‌شوند. پارکت انتخابی مقاوم و نسبتاً ارزان است؛ که می‌تواند دکور خانه را بسیار تقویت کند و در بازسازی ساختمان نقش مهمی دارد.

تفاوت لمینت‌ها

به گفته فروشندگان، لمینت‌ها بر اساس کشور سازنده با یکدیگر تفاوت دارند و بر همین اساس قیمت‌های آن‌ها نیز تغییر می‌کند، اما علاوه بر کشور سازنده عامل دیگری این تفاوت را در لمینت‌ها ایجاد می‌کند و آن ضخامتشان است، لمینت‌ باضخامت 6، 8, 10، 12 و 15 وجود دارد، هر چه ضخامت لمینت‌ها کمتر باشد قیمت آن‌ها ارزان‌تر و مسلماً مقاومت آن‌ها نیز کمتر است.

او می‌گوید: لمینت‌هایی که ضخامتشان کمتر است برای مکان‌هایی که رفت‌وآمد کم است مناسب هستند و برای مکان‌هایی که رفت‌وآمد زیاد است مانند نمایشگاه‌ها از لمینت‌های باضخامت بالا استفاده می‌شود.

همچنین، هیچ‌یک از لمینت‌ها برای مکان‌هایی همچون نمایشگاه‌های ماشین مناسب نیست و هیچ لمینتی نمی‌تواند وزن ماشین را تحمل کند.

مراحل نصب پارکت

آماده‌سازی کف مورد نصب پارکت: 

۱ ــ کف زمین را تمیز کنید:

باقیمانده رنگ‌ها، چربی‌ها، چسب و خاکروبه را از کف مورد نصب پارکت بزدایید. اطمینان حاصل کنید که کف مورد نصب پارکت،‌ قبل از عملیات نصب، کاملاً خشک باشد.

۲ ــ سطح مورد نصب را تراز کنید:

می‌توانید از دستگاه‌های ساب زن برای مسطح کردن برجستگی‌ها و از سیمان برای پر کردن فرورفتگی‌ها استفاده کنید.

۳ ــ قسمت‌های آسیب‌دیده در کف را ترمیم کنید:

کف زیر پارکت، می‌بایست یکنواخت و تراز باشد تا تراز بودن سطح پارکت تأمین شود.

۴ ــ قسمت‌های نرم کف زیر پارکت را سفت‌کاری کنید. 

نصب پارکت: 

۱ ــ قسمت وسط هر دیوار را علامت‌گذاری کنید و علامت‌ها را از روی کف با ماژیک به هم وصل کنید تا نقطهٔ وسط کف اتاق به دست آید.

۲ ــ پانل‌های پارکت را روی کف زمین قرار دهید:

از نقطه‌ تقاطع شروع کنید و پارکت‌ها را به جهت موردنظر خود بچینید؛ اگر ردیفی از پارکت‌ها نیاز به برش بیش از نصف یک پانل داشته باشد، آن ردیف را در راستای خودش جابه‌جا کنید.

۳ ــ چسب بزنید:

برای چسب زدن، از ماله شیاردار با زاویه ۴۵ درجه استفاده کنید و برای هر پانل، چسب کافی به کف بزنید. اولین پانل را مماس یا موازی با خطوط راهنمایی که رسم کرده‌اید،‌ بچسبانید.

۴ ــ کار را با چسباندن ۸ پانل دیگر دورتادور پانل اولی ادامه دهید.

۵ ــ هم‌سطح‌ سازی کنید:

در هنگام چسباندن پانل‌های بیشتر، پانل‌های جدید را ابتدا با زاویه ۴۵ درجه نگهدارید و زبانه لبه هر پانل را در شیار پانل مجاور قرار دهید. سپس آن را بخوابانید و با یک چکش پلاستیکی،‌ ضربه‌های ملایم زده، آن را سر جای خود تراز کنید. وقتی اولین پانل در محل خود استقرار پیدا کرد، همین روند را برای چسباندن پانل‌های دیگر در اطراف آن و اطراف سایر پانل‌ها تکرار کنید.

۶ ــ نصب را ادامه دهید تا فقط یک ردیف خالی در اطراف محدوده نصب‌شده باقی بماند.

۷ ــ فضاهای موجود در ردیف‌های خالی آخر را اندازه‌گیری، پانل‌های مورد نصب در آن‌ها را علامت‌گذاری و با استفاده از ارّه‌های عمودتر برش‌کاری کنید.

۸ ــ در مدت چند ساعت از اتمام نصب پارکت، مسطح سازی نهایی را با حرکت دادن یک غلتک ۷۰ کیلوگرمی روی کل سطح پارکت‌ شده انجام دهید.

نکات عملیات نصب پارکت: 

ــ از ماکت‌های کارتنی برای برش دادن پانل‌های منتهی به ردیف‌های آخر مجاور دیوارها استفاده کنید و قبل از برش دادن پارکت مورد نصب در آن‌ها، کلیشه آزمایشی بسازید. نصب این کلیشه‌ها در محل نهایی،‌ امکان برش دادن دقیق‌تر و کاهش احتمال تولید پرتی را به همراه دارد.

ــ وقتی روند نصب پارکت به مرحله‌ای می‌رسد که مجبور هستید روی پانل‌های نصب‌شده بنشینید،‌ از یک‌تخته چندلایه برای پخش کردن نیروی متمرکز زانو و کف دست‌ها به اطراف و جلوگیری از وارد شدن فشار نقطه‌ای به پانل‌های تازه نصب‌شده، استفاده کنید.

ــ یک درز ۱/۳ سانتیمتری بین دیوار و پارکت‌های نصب‌شده باقی بگذارید و بدین‌وسیله، انبساط احتمالی را پیش‌بینی کنید تا در صورت افزایش دما، وسط پارکت‌ها شکم ندهد.

ــ قبل از راه رفتن روی سطح پارکت شده،‌ دست‌کم ۲۴ ساعت فرصت دهید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + شانزده =