در گذشته افراد برای تمیز کردن نمای ساختمان خود کارهایی انجام می دانند که چندان موثر نبود. شاید بیشتر پاک کردن شیشه ها یا پنجره ها نهایت کاری بود که افراد می توانستند انجام دهند تا نمای ساختمان خود را تمیزتر نشان دهند. اما امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی روش هایی وجود دارد که می توان با استفاده از آنها نمای ساختمان را شست و آن را تمیز کرد. این کار نماشویی نام دارد که امروزه با استفاده از ابزار و وسایل مختلف و روش های متفاوت انجام می شود و از نکات مهم در بازسازی ساختمان است.

چرا نماشویی ساختمان اهمیت فراوانی دارد؟

قطعا زیبایی و تمیزی ظاهری ساختمان می تواند تاثیر مستقیم بر روحیه افراد بگذارد همچنین تمیزی ساختمان محل کار افراد باعث بالا بردن پرستیژ کاری افراد می شود. تمیز بودن نمای ساختمان محل زندگی نیز یکی از عواملی است که به زیبایی ساختمان می افزاید. پس در نتیجه نماشویی و تمیز بودن نمای ساختمان اهمیت فراوانی دارد.

به طور کلی نماشویی یعنی تمیز کردن نمای ساختمان و شیشه ها و از بین بردن تبلیغات روی دیوار ساختمان است که با روش های مختلف انجام می شود. این امر می تواند تاثیرات فراوانی بر روجیه افراد داشته باشد. در متن زیر به انواع روش های نماشویی اشاره خواهیم کرد.

1-شستشوی نما با آب (دستگاه واترجت)

هنگامی که نمای ساختمان خیلی کثیف و آلوده نباشد از این روش استفاده می شود از دستگاه واترجت می توان برای شستشوی نماهای سیمانی، نمای سنگی، نمای کامپوزیت، نمای شیشه ای و… استفاده کرد.

2-شستشوی نما با دستگاه سند بلاست

از این دستگاه برای شستشوی نماهایی که دارای جرم زیادی هستند استفاده می شود. این دستگاه دارای قدرت بسیار زیادی است که از این رو می تواند تمامی جرم ها آثار زنگ زدگی، رسوبات آهکی و لکه های چربی را به راحتی از بین ببرد و نما را به طور کامل شستشو دهد.

3-شستشو با اسید شویی:

برای از بین بردن بعضی از لکه ها بر روی سنگهای گرانیتی از اسید استفاده می شود. این روش خطر ناک است و به همین دلیل در مواقع ضروری از آن استفاده می شود. استفاده از این روش حتما باید توسط افراد متخصص انجام شود در غیر این صورت ممکن است ضررهای غیر قابل جبرانب را به همراه داشته باشد.

4-شستشوی دستی نما:

از این روش بیشتر برای شستشوی نمای شیشه ای یا کامپوزیت استفاده می شود باید به این نکته توجه داشته باشید که این روش سرعت کمتری نسبت به روش هایی که ذکر شد را دارد.

5-پلیش و مواد نانو در نماشویی:

پلیش ماده است که خاصیت براق کننده و پاک کننده را دارد اگر پس از نماشویی از پلیش بر روی سطوح استفاده کنیم باعث می شود که نما دیرتر کثیف شده و بیشتر به چشم بیاید این نوع مواد مانع نشستن ریزگرد ها بر روی نما می شوند و تا چند سال نمای شما را زیبا و تمیز نشان می دهند. همچنین به تازگی موادی نیز به وجود آمده است که با استفاده از تکنولوژی نانو ساخته شده است. این مواد تاثیر بیشتری نسبت به پلیش بر روی نما دارد و طول عمر آن نیز بالا تر است.

روش های دسترسی به نما

برای نما شویی از راه های مختلفی می توان استفاده کرد تا به نما دسترسی داشته باشیم که این امر بستگی به تعداد طبقات ساختمان، محل ساختمان و شکل نمای ساختمان بستگی دارد. در بعضی از ساختمان ها از داربست برای دسترسی به نما استفاده می شود که این امر درصورتی است که فضای لازم برای داربست وجود داشته باشد. در برخی از نماها نیز از طناب و یا بالابر برای دسترسی به نما استفاده می شود.

 

باید این نکته را در نظر داشته باشید که نماشویی یک کار تخصصی است واگر می خواهید یک نماشویی موفق داشته باشید باید از شرکت های خدماتی معتبر که در این زمینه تخصص داشته باشند استفاده کنید. زیرا نماشویی نیاز به ابزار و تجهیزات کامل دارد. همچنین افرادی که این کار را انجام می دهند باید دارای تخصص لازم در این امر باشند. استفاده از افراد بدون تخصص و ابزار باعث بروز مشکلاتی خواهد شد. اما شما می توانید به راحتی این کار را به شرکت های خدماتی معتبر بسپارید تا در نهایت از نمای خود و تمیزی آن رضایت کامل داشته باشید و همچنین از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری کنید.

چگونه در دنیای آنلاین به خواندن کتاب ادامه دهیم؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + 15 =