آشپزخانه یکی از اصلی ترین بخش های هر خانه است. این قسمت از هر منزل مسکونی به دلیل استفاده و کاربری مداومی که در طول شبانه روز برای ساکنین خانه دارد، یکی از حساس ترین بخش ها در بازسازی ساختمان است.
اپن

یکی از اصلی ترین تغییراتی که در طی چند دهه گذشته در خانه های ایرانی اتفاق افتاده است مربوط به پدید آمدن آشپزخانه های اپن در آپارتمان های مسکونی است. این موضوع می تواند نشان دهنده اهمیت بازسازی آشپزخانه در ساختمان های قدیمی باشد. آشپزخانه های اپن تقریباً به طور کامل جایگزین آشپزخانه های قدیمی شده اند.همچنین طراحی اپن و آرک آشپزخانه از مهم ترین بخش های بازسازی آشپزخانه است. طراحی اپن و استفاده از انواع ام دی اف و هایگلاس می تواند در زیبایی دکوراسیون داخلی خانه بسیار اثرگذار باشد.

کابینت آشپزخانه

یکی از نکات مهم در زمان بازسازی آشپزخانه، توجه به تغییر کابینت است. عموماً کابینت های قدیمی از بدنه فلزی و درب های فلزی همراه با رنگکاری ساخته شده اند. اما در کابینت های جدید با استفاده از ام دی اف، ممبران و هایگلاس نمای زیباتر و جذاب تری برای این بخش مهم از آشپزخانه طراحی می شود. هر چند هنوز هم استفاده از بدنه فلزی برای ساخت کابینت می تواند به دلیل استحکام بالا و قابلیت شستشو بهتر برای برخی از موارد مناسب دیده شود، اما اکثر افراد وقتی وارد فضای بازسازی ساختمان خود می شوند، ترجیح می دهند تا این بخش از آشپزخانه خود را با تغییرات اساسی همراه کنند.

رنگ کابینت آشپزخانه

انتخاب مناسب ترین رنگ برای کابینت از موضوعاتی است که بایستی با نظر کارشناسی انجام شود. توجه به محل آشپزخانه در معماری منزل و همین طور نورگیر بودن یا نبودن آشپزخانه و تأثیر رنگ کابینت آشپزخانه در دکوراسیون داخلی منزل، موضوعاتی هستند که در زمان بازسازی آشپزخانه و انتخاب رنگ کابینت باید در نظر گرفته شوند. همچنین استفاده از یراق آلات مناسب در زمان ساخت کابینت جدید می تواند در ایجاد نمای زیبا برای کابینت بسیار مفید باشد.

کفپوش آشپزخانه

یکی دیگر از بخش های مهم و حیاتی در بازسازیآشپزخانه های قدیمی توجه به تغییر کفپوش آشپزخانه است. در گذشته و در ساخت ساختمان های مسکونی عموماً با استفاده از موزاییک برای مفروش کردن کف آشپزخانه اقدام می شده است، اما امروزه این مورد کم ترین جایگاه را در مصالح مورد استفاده برای کف آشپزخانه دارد. امروزه با استفاده از سرامیک، سنگ و همینطور کفپوش های مختلف صنعتی می توان برای کف آشپزخانه نمایی زیبا و جذاب را ایجاد کرد. هماهنگی میان کفپوش آشپزخانه و دیگر بخش های خانه یکی از نکاتی است که در آشپزخانه های اپن بایستی در نظر گرفته شود.

دیوار آشپزخانه

با اینکه بخش اعظمی از دیواره های آشپزخانه با کابینت پوشش داده می شود، اما همان مقدار کم از دیوار آشپزخانه که مابین کابینت ها قرار  دارد می تواند در زیبایی و نمای آشپزخانه بسیار اثرگذار باشد. عموماً در بازسازی آشپزخانه یکی از بخش هایی که می تواند باعث زیباترشدن آشپزخانه شود، سلیقه به خرج دادن در پوشش دیواره های آشپزخانه است. استفاده از کاشی های مختلف با تنوع رنگ بالا می تواند در پوشش دیواره های آشپزخانه بسیار موثر باشد.

نورپردازی آشپزخانه

نورپردازی مناسب در زمان بازسازی آشپزخانه یکی دیگر از نکات مهم و قابل تأمل در زمان بازسازی ساختمان های مسکونی است. اگر در ساختمان شما آشپزخانه به دور از پنجره و نورگیر باشد باید در زمان بازسازی با دقت و حوصله بالا نسبت به طراحی نورپردازی داخل آشپزخانه اقدام شود. همچنین اگر در کنار آشپزخانه پنجره و تراس وجود دارد بایستی نسبت به تغییر درب ها و پنجره ها اقدام شود. استفاده از درب و پنجره دوجداره در کنار آشپزخانه و استفاده از پرده مناسب برای آن می تواند در یکدست شدن و زیبایی آشپزخانه نقش بسزایی را ایفا کند.

خلاصه

آشپزخانه هر خانه به دلیل اهمیت آن در زیبایی هر منزل به چشم خانه معروف است. هر چقدر در بازسازی ساختمان نسبت به ایجاد تغییرات مناسب در آشپزخانه پرداخته شود، نتیجه بازسازی بنا بیشتر نمود پیدا می کند. در زمان بازسازی آشپزخانه باید به نکات متعدد توجه کرد. ایجاد آشپزخانه اپن، تغییر کابینت، توجه به رنگ کابینت، تغییر کفپوش آشپزخانه، استفاده از کاشی مناسب برای دیوارها و توجه به نورپردازی آشپزخانه از جمله مواردی هستند که بایستی در بازسازی آشپزخانه با دقت انجام شوند. بهره بردن از نظر کارشناسان کاربلد و حرفه ای در انجام بازسازی آشپزخانه می تواند در نتیجه نهایی کار بسیار تأثیرگذار باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + سیزده =