بازسازی ساختمان های قدیمی امروزه با رشد قابل توجهی رو به رو شده است. با توجه به افزایش قیمت های املاک نوساز گاهی بهترین انتخاب برای تغییر در خانه، دفترکار، مغازه و فروشگاه اقدام برای بازسازی بنا است. بازسازی یک ساختمان از بخش های مختلفی تشکیل می شود. بازسازی نمای ساختمان، بازسازی کف بنا، بازسازی سیستم تأسیسات، بازسازی آشپزخانه، بازسازی حمام و… همه و همه می توانند در یک پروژه بازسازی مورد توجه قرار گیرند؛ اما با توجه به زمان بازسازی و بودجه مورد نظر برای هر پروژه بازسازی می توان بخش های مختلفی از یک ساختمان را بهبود داد.

یکی از بخش های مهم و ضروری در بازسازی خانه ها و ساختمان های قدیمی، توجه به تغییر درب ها و پنجره هاست. بسیاری از درب ها و پنجره های قدیمی از جنس آلومینیوم یا آهنی هستند که نسبت به درب ها و پنجره های جدید از کیفیت بسیار پایین تری برخوردار هستند. علاوه بر زیبایی و راحتی استفاده از درب ها و پنجره های دوجداره، فواید متعدد این وسایل باعث شده تا بازسازی درب و پنجره بیش از گذشته مورد استقبال ساکنین ساختمان های قدیمی قرار گیرد.

حذف صداهای مزاحم

با بازسازی پنجره های یک ساختمان قدیمی، اولین نتیجه ملموس تغییر در صداهای داخل ساختمان است. در ساختمان های قدیمی اگر در خارج از ساختمان هرگونه سروصدا و آلودگی صوتی ایجاد شود، اهل داخل ساختمان از آسیب های صوتی در امان نخواهند بود. صدای وسایل نقلیه مختلف، صدای تخریب و ساخت و ساز، صدای دعواها و درگیری های خیابانی و… تنها چند نمونه از آلودگی های صوتی هستند که می توانند آرامش ساکنین یک ساختمان قدیمی را تهدید کنند.حفظ آرامش ساکنین یک خانه و همینطور کسب تمرکز در یک محیط اداری از لازمه های محیطی است که با وجود صداهای مزاحم و ناهنجار دور از دسترس است. اما با اقدام به بازسازی پنجره ها و استفاده از پنجره های دوجداره جدید می توان با خیال راحت و آسوده نسبت به عدم ورود آلودگی های صوتی به داخل ساختمان مطمئن بود.

حذف گرد و غبار

وجود درزها در درب و پنجره های قدیمی امری طبیعی است. این ویژگی باعث می شود تا گرد و غبار موجود در هوای بیرون از ساختمان آرام آرام وارد ساختمان شده و باعث آلودگی وسایل و تجهیزات داخل ساختمان گردد. پرده های چرک و آلوده یکی از اصلی ترین معضلات خانه ها و ادارات دارای پنجره های قدیمی است. با استفاده از پنجره های دوجداره می توان اطمینان داشت که آلودگی های موجود در هوای بیرون از ساختمان به داخل خانه یا محل دفترکار وارد نخواهند شد. البته نکته بسیار مهم برای رسیدن به این مقصود، اجرای بازسازی درب و پنجره توسط نیروی ماهر و متخصص است. متأسفانه برخی از اشخاص تازه کار با کم توجهی در انجام کار خود می توانند باعث شوند تا بازسازی فقط معطوف به صرف هزینه شده و هیچ گونه نتیجه مثبتی برای اهالی ساختمان به همراه نداشته باشد.

امنیت و زیبایی

درب های قدیمی عموماً از امنیت و حفاظت مناسبی برخوردار نیستند. تغییر در درب های مورد استفاده در یک ساختمان تضمین کننده وجود امنیت و حفاظت از اهالی داخل ساختمان است. با بهره بردن از پنجره های دوجداره و همچنین افزودن نرده های مناسب می توان از ورود هر فرد ناشناس به داخل محیط اختصاصی ساختمان خود جلوگیری کرد. استفاده از درب ضد سرقت می تواند به عنوان یکی از بهترین گزینه ها برای جایگزینی درب های قدیمی و کهنه باشد. در درب های ضدسرقت علاوه بر توجه به زیبایی و شکیل بودن درب، بر حفظ امنیت نیز توجه شده است. همچنین درب های اتاق های داخلی هر بنا یکی از اصلی ترین مکمل های دکوراسیون داخلی ساختمان هستند. استفاده از درب های جدید و باکیفیت می تواند در بهبود دکوراسیون داخلی ساختمان تأثیر چشمگیری را داشته باشد.

خلاصه اینکه…

بازسازی ساختمان های قدیمی از بخش های مختلفی تشکیل می شود. توجه به بازسازی درب ها و پنجره ها فواید بسیاری را برای ساکنین یک ساختمان به همراه خواهد داشت. افزایش آرامش و دور شدن از سروصداهای مزاحم در کنار افزایش امنیت ساکنین ساختمان از ابتدایی ترین فواید تغییر درب ها و پنجره های ساختمان های قدیمی است. نکته قابل تأمل در اجرای بازسازی درب و پنجره های قدیمی، استفاده از نیروی باتجربه و کارکشته است. چراکه بی تجربگی و تازه کار بودن پیمانکار مجری بازسازی یک ساختمان قدیمی می تواند باعث هدر رفتن سرمایه اشخاص شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × سه =