یکی از قسمت های مهم در هر ساختمان، آشپزخانه آن است. در واقع بانوی خانه بیشترین زمان خود را برای پخت و پز و یا آماده کردن انواع خوراکی ها در آشپزخانه سپری می‌کند و در نتیجه مهم است که آشپزخانه زیبا و با کاربری مناسبی داشته باشد. در صورتی که فضای آشپزخانه یک فضای مناسب برای خانه داری باشد، لذت آشپزی و فعالیت در این فضا به مراتب افزایش پیدا خواهد کرد.

یکی از مهمترین مواردی که در زیبایی آشپزخانه تاثیر گذار است، کفاین قسمت از ساختمان است. به همین علت در هنگام بازسازی ساختمان توصیه می‌شود برای بازسازی کف آشپزخانه نیز اقداماتی صورت پذیرد .

در ادامه سعی می کنیم به برخی از انواع کفپوش هایی که می توانید برای کف آشپزخانه مورد استفاده قرار دهید اشاره کنید

کاشی سرامیک

یکی از پرکاربردترین کفپوش هایی که میتوان در بازسازی ساختمان برای کف آشپزخانه مورد استفاده قرار داد، کاشی سرامیک است. انواع کاشی سرامیک به علت دوام بالا و قیمت مناسب و همچنین تنوع رنگ و طرحی که دارند، مورد توجه قرار می‌گیرند. همچنین این کفپوش ها خیلی ساده تمیز می شوند.

ناگفته نماند که مشکل کاشی سرامیک برای استفاده در کف ساختمان و به ویژه کف آشپزخانه این است که این کاشی ها خیلی زود ترک بر می دارند. در صورتی که جسم سختی برای آن بیفتد ممکن است دچار شکستگی و ترک شود. علاوه بر این ممکن است برخی از انواع سرامیک به نوعی لغزنده باشند و خطراتی را برای سر خوردن در آشپزخانه ایجاد کند.

چوب یا ترموود

استفاده از چوب در آشپزخانه می تواند حس طبیعت را به درون خانه و قلب تپنده خانه یعنی آشپزخانه بیاورد. عموماً برای کفپوشآشپزخانهچوبی، از چوب های افرا، گیلاس و بلوط استفاده می‌شود. مشکل اساسی این نوع کفپوش ها این است که در برابر آب و همچنین اجسام تیز مقاومت خوبی نداشته و ممکن است رطوبت موجود در آشپزخانه باعث به وجود آمدن برخی باکتری ها در این محیط شود. همچنین دوام کفپوش چوبی برای آشپزخانه بسیار کم بوده و عموماً باید بعد از ۶ الی ۷ سال تغییر پیدا کند؛ هرچند زیبایی بسیار بالای این کفپوشباعث می شود ارزش هزینه کردن را داشته باشد.

لمینت

لمینت ها جذابیت بسیار زیادی داشته و می توانند زیبایی خاصی را به آشپزخانه بدهند. در واقع استفاده از کفپوش لمینت به ویژه در بازسازی ساختمان می تواند جلوه ی مناسبی را به آشپزخانه بدهد. یکی از نکات مثبت لمینت این است که در هنگام بازسازی می‌توانید لمینت را بر روی کفپوش های موجود نصب کنید. همچنین قیمت لمینت نسبت به چوب بسیار کمتر بوده و می تواند همان زیبایی را نیز داشته باشد.

البته لمینت نیز همانند چوب در برابر آب مقاوم نیست و بر خلاف چوب قابلیت صیقل پذیری نیز ندارد و به همین علت عمر بسیار کوتاهی دارد. هر چند نسبت به هزینه ای که برای آن انجام میشود منطقی و مقرون به صرفه است.

کاشی سفالی

کاشی سفالی به نوعی همانند کاشی سرامیک است و تنوع بسیار بالایی دارد. تفاوت این نوع کاشی ها نسبت به سرامیک این است که آسیب پذیری بسیار کمتری داشته و قابلیت چاپ پذیری آن ایجاد تنوع رنگ و طرح را برای کاشی سفالی فراهم کرده است.طرح های به وجود آمده بر روی این کاشی ها کیفیت بسیار بالایی داشته و بسیار طبیعی به نظر می رسند و حتی ممکن است تا از نزدیک آنها را لمس نکرده باشید، متوجه چوبین نبودن یا سنگی نبودن آنها نشوید‌.

هرچند قیمت این نوع کاشی ها نسبت به کاشی سرامیک و برخی دیگر از کفپوش ها بالاتر است اما دوام بالای آن می‌تواند هزینه انجام شده برای استفاده از این نوع کفپوش را در ساختمان منطقی کند. یکی از مزایای فوق العاده این نوع کفپوش این است که به سادگی بعد از مدتی می توان تمیزی و براقیت آنها را به حالت اولیه بازگرداند؛ کافیست با مواد شوینده مورد نظر آنها را تمیز کنید.

وینیل

کفپوش های وینیل ورقه های نازک هستند که عموماً بر روی کفپوش قبلی آشپزخانه قرار می‌گیرند اما زیبایی و تنوع طرح بالایی داشته و می‌توانند نمای آشپزخانه را در هنگام بازسازی دگرگون کنند. به همین علت توصیه می شود با توجه به دوام بسیار بالای وینیل و همچنین قیمت مناسب آنها که در کنار نصب راحت تر و تمیز کاری راحت تر به عنوان یکی از بهترین کفپوش ها به حساب می آیند، در عملیات بازسازی مورد استفاده قرار گیرند.

البته ناگفته نماند که این و کفپوش از مواد شیمیایی پی وی سی تولید می شود و در نتیجه ممکن است گذاشتن یا ریختن مواد داغ بر روی آن باعث آسیب و یا بوی نامناسب شود. همچنین این نوع کفپوش خیلی زود خش می‌خورد و بهتر است در هنگام کشیدن صندلی ها بر روی آن مراقبت بیشتری به کار ببرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − شش =