ضرورت بازسازی بناهای قدیمی کسی پوشیده نیست. بناهای قدیمی نه تنها از حیث زیباسازی و مرمت یا تعوض و تغییر بخش های مختلف بنا نیاز به بازسازی دارند، بلکه از نظر مبحثی مهم تر یعنی ایمن سازی و مقاوم کردن بنا باید مورد توجه قرار بگیرند.

فرسایش ستون ها و دیوارها و سیستم های گاز و برق یک ساختمان آن را در برابر مواردی مانند سیل و زلزله و حتی بارش باران و برف های معمولی نیز آسیب پذیرتر می کند. یک مرمت و بازسازی اساسی در ساختمان های قدیمی می تواند از هزینه های بیشتر در آینده پیشگیری کند. اغلب ساختمان ها برای عمر مفید ۵۰ سال طراحی می گردند، اما متاسفانه به علت ضعف در کیفیت اجرا، قبل از رسیدن به ۳۰ سالگی به بازسازی ساختمان نیاز پیدا می کنند. با در نظر گرفتن تمام موارد و توجه به شرایط کنونی جامعه متوجه می شویم که هزینه بازسازی ساختمان، تا حد قابل توجهی پایین تر از هزینه ساخت ساختمان جدید می باشد بنابراین از نظر بعد اقتصادی مسئله هم،  ما را بر آن می دارد تا بازسازی را به تخریب کامل ترجیح دهیم.

صرف نظر از منحصر بفرد بودن هر ساختمان و نیاز به حذف یا اضافه کردن برخی موارد، بازسازی یک بنای قدیمی معمولا از چند بخش تشکیل شده است:

۱شرکت یا گروه مشاوره بازسازی و نوسازی

مشاوره با یک شرکت یا گروه پیمانکار ساختمانی و تنظیم قرارداد پیمان کاری ، تعیین بودجه و مطرح کردن تمام مشکلات بنا و نظرها و ایده های خود

۲نقشه کشی کامل ساختارهای موجود بناهای قدیمی

در این مرحله همه اجزا و لوازم ساختمانی به دقت بررسی می شوند. سپس با توجه به مواردی مانند: مشخصات کلی ساختمان، مقررات شهرداری، سن بنا، کاربری ساختمان و مصالح بنا، استاندارد قطعات، خدمات فنی و تاسیساتی بنا و خصوصیات ساختاری بنا، نقشه کلی کار آماده می شود. در این نقشه شرایط ساختمان و جزئیات مربوط به هر بخش خاص مانند نمای ساختمان، سقف پلکان ها ، زیر زمین ، اتاق های خواب و پذیرایی و نشیمن و آشپزخانه شرح داده می شود و تمامی قسمت های معیوب و قابل بازسازی تعیین و مشخص می گردند.

۳تخریب توسط تیم بازسازی بناهای قدیمی

تخریب یکی از پرخطرترین مراحل در امر نوسازی و بازسازی ساختمان است که پس از در نظر گرفتن تمام شرایط موجد و ساختار کلی ستون ها و دیوارهای اصلی و گاهی با بررسی ساختمان های هم جوار با بنای مورد نظر، صورت می گیرد. برای این مرحله از تیم های مجرب تخریب و وسایل و تجهیزات روز دنیا استفاده می شود تا احتمال خطر ریزش آوار و خطراتی از این قبیل را به صفر برسانیم.

۴ساخت و ساز با توجه به شرایط بناهای قدیمی و درنظر گرفتن ایده های مالک

مهم ترین نکته در این مرحله، توجه به نیازها و خواسته های مشتری است. در مرحله ساخت باید این نکته را در نظر داشت که از نظر مالک، این تعمیرات ساختمانی نیازمند چه مواردی است و نقاط ضعف اصلی ساختمان که نیاز به تغییر یا مرمت دارند چیست. در این مرحله، تاکید بر استفاده از دیوارهای پیش ساخته است. زیرا ساخت یک دیوار در خانه، علاوه بر نیاز داشتن به تجهیزات بیشتر و سلب آسایش اهالی، از لحاظ اقتصادی نیز به صرفه نخواهد بود. اما امروزه دیوارهای عایقی وجود دارد که عایق صوت، دما و رطوبت بوده و از لحاظ هزینه ای نیز در حد عالی محسوب می گردند.

۵سقف و گچ بری ساختمان ها و بناهای قدیمی

استفاده از سقف های کاذب و یا گچ بری قسمت های مختلفی مانند ستون ها و کنج ها ولبه های خارجی دیوار کاملا به نظر و سلیقه مشتری بستگی دارد. در صورت نیاز و خواست مشتری، این مرحله می تواند کمک شایانی به زیباتر کردن و تنوع بخشیدن به بنا شود. سقف های کاذب بسیاری از نظر طرح و اندازه در بازار موجود است که با توجه به کیفیت آن ها می توان گفت بکار گرفتن این سقف ها از نظر اقتصادی برای مشتری مقرون به صرفه خواهد بود.

۶سیم کشی برق و نورپردازی ساختمان و بناهای قدیمی

نورپردازی درست و اصولی، سبب زیباتر شدن بنا می شود. استفاده از چراغ های هالوژن و نورپردازی با نورهای رنگی، جلوه شگفت آوری را به کار می بخشد و سبب نمایان شدن هر چه بهتر بنای بازسازی شده می شود. تعویض و یا تعمیر سیستم برق یا سیم کشی ساختمان از نکات مهمی است که در بازسازی مورد توجه قرار میگیرد.

۷توجه به کف ساختمان قدیمی

پارکت سنگ سرامیک وهر کدام از این موارد کاربر منحصربفرد خود را می طلبد. شناخت خصوصیات مشتری و آشنایی با نحوه زندگی او می تواند بهترین گزینه را در مورد کف بنا در اختیار بگذارد. بهترین روش برای انتخاب یک کف مناسب مشورت با مشتری است. در این مرحله باید ضمن در نظر گرفتن بودجه و ایده های مشتری، ویژگی های هر مورد را با توجه به ساختار کلی ساختمان در نظر بگیریم تا بی نقص ترین گزینه را انتخاب کنیم.

۸سیستم های گرمایشی و سرمایشی ساختمان و بناهای قدیمی

یکی از تغییرات اساسی و مورد نیاز در بازسازی بناهای قدیمی حذف موتورخانه و استفاده از سیستم های بروزتری مانند سیستم گرمایش از کف است. همچنین در صورت نیاز می توان از پکیج های دیواری استفاده کرد و براحتی مشکلات مربوط به موتورخانه را از میان برداشت. همچنین با استفاده از سیستم های سرمایشی جدید می توان در هزینه ها صرفه جویی کرد.

۹پوشش مناسب برای دیوارهای ساختمان و بناهای قدیمی

گزینه های بسیاری به عنوان پوشش دیوار وجود دارند. سنگ دکوراتیو، شیشه تزیینی، تایل آلومینیومی و کاغذ دیواری و بسیاری از گزینه های دیگر، همه از جمله انتخاب هایی هستند که در این مرحله مطرح می گردند. با توجه به مواردی مانند شرایط محیط ( رطوبت هوا)، اصول معماری بکار رفته در بنا و بودجه ای که در اختیار دارید می توانید مناسب ترین گزینه را انتخاب کنید.

۱۰توجه به دکوراسیون داخلی و چیدمان بناهای قدیمی پس از بازسازی

یکی دیگر از سرویس های مؤسسات ساختمانی ارائه خدماتی مانند طراح دکوراسیون داخلی است. با کمک گرفتن از نظرات و استفاده از پیشنهادات یک طراخ داخلی می توانید بهترین چیدمان را از هر نظر داشته باشید. توجه به نکاتی مانند نور طبیعی و نورپردازی های انجام شده، مساحت داخلی، نوع معماری بکار گرفته شده، رنگ پوشش دیوارها و در زیباتر نشان دادن محیط تاثیر بسزایی دارد.

 

سوال اول این است که :


چرا بازسازی و تعمیر ساختمان ؟

چرا مالکان به بازسازی، تعمیرات و نوسازی ساختمان و بناهای قدیمی خود فکر می کنند ؟

پائین بودن عمر مفید ساختمان ها و آپارتمان ها و بناهای حداقل ۳۰ ساله به دلیل ساخت و سازی های بی کیفیت املاک در استفاده از مصالح نامرغوب، خریداران و مالکان بعد از مدت کوتاهی ناچار به بازسازی آپارتمان می شوند و برخی دیگر به دلیل تغییرات کاربری ظاهر ساختمان و بنای خود را تغییر می دهند. چنین بی برنامگی در کمتر جایی از دنیا حاکم است. عمر مفید ساختمان ها در کشورهای پیشرفته تا ۵۰۰ سال در نظر گرفته می شود. در حالی که در ایران بین ۲۰ تا ۷۰ سال است.

تعمیرات ساختمان

اصولا تعمیر و نگهداری هر ساختمان و بنایی تاثیر بسیار زیادی در طول عمر ساختمان و بنا دارد و این روش پیشگیری از وقوع حوادث و هزینه های سنگین به ساکنین ساختمان است.

تعمیر و نگه داری ساختمان شامل قسمت های مختلفی است از جمله :

تاسیسات سرمایشی
تاسیسات گرمایشی
عایق کاری
نظافت ساختمان
رنگ کاری
رطوبت زدایی از خانه
باز کردن راه های آبی و فاضلاب
و

را شامل می شود که پیشگیری تعمیر و نگهداری ساختمان بسیار کم خرج تر از خرید و جایگزینی تجهیزات و ادوات است که به مرور به داخل ساختمان و حتی فضای بیرونی نیز لطمه می زند.

برای مثال فاضلاب های داخل خانه ها به مرور باعث فرونشستن خانه و در نتیجه بازشدن چاه های فاضلاب عظیم می شود. در بحث بازسازی و تعمیر ساختمان یک نکته بسیار حایز اهمیت است. اصولا در بازسازی و تعمیر ساختمان استادکاران فراوانی به کار گرفته می شوند، لزوما جمع شدن این اساتید در کنار همدیگر تضمین یک کار بی نقص و حرفه ای نیست.

( در تیم های فوتبال هم تجمیع بازیکنان سطح بالا تضمینی بر موفقیت نیست ). در این میان استادکاران فراوانی وجود دارند که برنامه پذیر، اخلاق محور، سریع و با تمرکز نیستند. که این موارد ضررهای فراوان زمانی و مالی فراوانی به پروژه خواهد زد. گروه بازسازی ساختمانی ” تهرانساز ” در همه زمینه های کاری با استادکاران فراوانی در ارتباط است که بر طبق برنامه مطرح شده فعالیت های خود را سامان دهی می کنند. در بازدید از ساختمان شما به منظور بازسازی بنا، علاوه بر شنیدن درخواست شما، پیشنهاداتی هم مبنی بر بودجه بندی شما مطرح می شود. مرحله اول بازسازی و تعمیر ساختمان در گروه ما با کشیدن نقشه های سه بعدی از فضای ساختمان و بنا شروع می شود.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 1 =