اصول بازسازی ساختمان همانطور که از اسم آن پیداست، در مورد اصول، قوائد و قوانینی است که برای بازسازی ساختمان به کار می آید و معمولا در هر کاری که اصول کار رعایت شود کار، نظم و انضباط خاصی به خود می گیرد.

موضوع مرمّت و بازسازی درجامعه ما، بخصوص در شهر های کوچک بیشتر مطرح می باشد و به نظر می رسد که دراین زمینه توجّه قابل ملاحظه ای مورد نیاز است. باتوجّه به گسترده بودن انواع مرمّت ها، از قبیل آسیب دیدگی بناها در نتیجه زلزله، فرسودگی، خالی شدن زیر پی، شکستگی تیرهای سقف ، تحمیل بار زیاد به یک نقطه، وارد شدن ضربه شدید به یک قسمت و غیره نیاز به تعمیر و مرمت بیشتر احساس می شود.
از آنجایی که هر نوع ضعف پیش آمده در بنا ها از طریق ایجاد ترک و ایجاد صداهای خفیف خود را نشان می دهد، و باتوجّه به این که ممکن است صداهای مربوطه قابل توجّه نباشد لذا باید بیشترین توجّه و دقّت را به ترک ها و نوع آنها معطوف داشت.

هر ساختمانی از نظر کاراکتر وشکل ساختمان، دارای اشکال مختلفی است. پلان بعضی ساختمان ها گرد و بعضی مربع و…می باشد. از نظر بازسازی اصولی، شکل ساختمان تاثیر زیادی در اصول بازسازی ساختمان ندارد ولی در جزئیات و طراحی دارای اختلافات زیادی هستند. برای اجرای بازسازی ساختمان بایستی قوائدی را در نظر گرفت. شیوه تعمیر ، نوسازی ، تغییر یا افزایش قسمت های سازه ای در یک ساختمان قدیمی با ساختمان های جدید متفاوت بوده و نیاز به اجرای طرح و اصول بازسازی ساختمان نوین دارد.اولین اقدام در هر پروژه  بازسازی ساختمان قدیمی ، نقشه کشی کامل ساختارهای موجود است  و باید همه اجزا و لوازم ساختمانی به دقت تحت بررسی قرار گیرند. نقشه کشی با شرح کلی ساختمان مانند مشخصات کلی ساختمان  ، کاربری ساختمان و مصالح بنا ، استاندارد قطعات ، خدمات فنی و تاسیساتی بنا و خصوصیات ساختاری بنا ادامه می یابد .

در این نقشه باید شرایط ساختمان و جزئیات مربوط به هر بخش خاص مانند نمای ساختمان ، سقف پلکان ها ، زیر زمین ، اتاق های خواب و پذیرایی و نشیمن و آشپزخانه شرح داده شود و تمامی قسمت های معیوب و قابل بازسازی تعیین و مشخص گردد. در بازسازی ممکن است تغییراتی در نوع مصالح مصرفی انجام گیرد که این مصالح بنا به تشخیص مجریان طرح و دلایل فنی ، میزان هزینه و زمان اجرا قابل تغییر است.

معمولا سیستم های حرارتی و سرویس های بهداشتی موجود در ساختمان معیوب، غیر قابل استفاده می شوند و لوله های زیر زمینی و اتصالات آنها به احتمال زیاد دچار آسیب دیده گی شده و یا اساسا طراحی نشده اند.

روش های بازسازی ساختمان به طور کلی شامل دو نوع است:

بازسازی ساختمان حفاظتی:

در این روش به بازسازی و حفاظت کلی ازساختمان پرداخته می شود و کلیات یک بنا مورد بازسازی ساختمان و حفاظت قرار می‌گیرد. به طوری که باید مطالعه کاملی بر روی تمام ویژگی‌های یک ساختمان و مصالح آن انجام شود تا بتوان مراحل بازسازی را صحیح و کامل انجام داد.

بازسازی ساختمان سبکی:

این روش به این صورت انجام می‌گیرد که تیکه‌های جاگزین به جای تکیه‌های فرسوده قبلی جایگذاری می‌شود اما به گونه‌ای که بیشترین شباهت را به نمای ابتدایی ساختمان دارد. این روش بازسازی اغلب برای بنا‌های تاریخی فرسوده استفاده می‌شود که نمی‌خواهیم هارمونی و سبک قبلی آن از بین برود. در این روش باید حتی الامکان کمترین تغییر بر روی ساختمان انجام شود.

از روش های بازسازی ساختمان به طور کلی به بخش طراحی می توان اشاره کرد.

مواردی که در این نوع بازسازی رعایت می شود به شرح زیر می باشد:

مقاوم و محکم کردن ساختمان، سوار کردن المان های جدا شده از ساختمان حفاری برای پی ساختمان، نوسازی سنگ های نمای ساختمان و سفت کاری بخش های ترک خورده و طراحی.
بازسازی ساختمان قسمت های از دست رفته بنا دوباره بازسازی و تکمیل می شود، تا یک ساختمان بتواند به حیات خود دوباره ادامه دهد؛ در بسیاری از ساختمان های فرسوده در شهر ها از این روش بازسازی برای استفاده مجدد یک ساختمان استفاده می شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + هفده =