صرفه جویی در مصرف انرژی چونه میسر می شود؟

در سال های اخیر با بروز بحران های انرژی در کل دنیا و به ویژه در ایران، اهمیت صرفه جویی در مصرف انرژی بیش از پیش مشخص شده است. انرژی مصرفی در بخش های مختلف صنعتی، مسکونی، تجاری و کشاورزی با ارائه راهکارهایی مورد بررسی قرار گرفته تا به نحوی در کاهش انرژی نقش ایفا شود. یکی از مهمترین راهکارها برای صرفه جویی در انرژی، بازسازی ساختمان است. بنابراین برای صرفه جویی در مصرف انرژی می بایست از قواعد ملزوم تبعیت کرد. موضوع صرفه جویی در انرژی از موضوعات و مسائل مطرح پیمانکاری ساختمان است که برای پیمانکاران مورد توجه قرار می گیرد.

ساختمان های کهنه و فرسوده و همچنین ساختمان هایی که در دو دهه پیش ساخته شده و نظارت کافی در بخش انرژی بر روی آن ها انجام نشده است، یکی از عوامل هدر رفت انرژی هستند. استفاده از این ساختمان ها امری اجتناب ناپذیر است اما با بازسازی آن می توان بخشی از انرژی را ذخیره سازی کرد.

یکی از دلایل مهمی که هزینه کردن برای بازسازی ساختمان به منظور صرفه جویی در انرژی را منطقی می کند، هزینه های سرسام آور انرژی است. به نظر می رسد در سال های آینده قیمت انرژی با شیب تندتری افزایش یابد و به همین علت اهمیت بازسازی ساختمان بیش از پیش مورد توجه قرار می گیرد.

بازسازی ساختمان برای صرفه جویی در انرژی باید از چند منظر مورد بررسی قرار گیرد که در ادامه به برخی از آن ها اشاره می کنیم

 نقش نما در مصرف انرژی

نمای ساختمان نقش مهمی در میزان مصرف انرژی دارد و به همین علت باید به نما توجه شود. اگر نمای ساخته شده چه از نظر رنگ، چه از نظر متریال استفاده شده، باعث بالا رفتن مصرف انرژی می شود، بهتر است هرچه سریعتر اقدام به بازسازی نمای ساختمان کنید. این کار علاوه بر اینکه باعث کاهش مصرف انرژی می شود، می تواند به زیباتر شدن ساختمان کمک کند.

بازسازی پنجره ها به منظور کاهش مصرف انرژی

یکی از راهکارهای ساده برای بازسازی ساختمان، تغییر پنجره ها است. یکی از دلایل هدر رفت انرژی چه در ساختمان های نسبتا نوساز و چه در ساختمان های قدیمی، نفوذ از طریق پنجره ساختمان است. با استفاده از پنجره های دو جداره می توان به جلوگیری از هدر رفت انرژی کمک کرد. هرچند هزینه تعویض پنجره ساختمان های مسکونی کمی زیاد به نظر می رسد، اما اثرات آن به مرور بر روی قبوض برق و گاز خود را نمایان کرده و هزینه های انجام شده جبران می شود.

عایق کردن دیوارها به منظور صرفه جویی در مصرف انرژی

یکی از راهکارهایی که در حین بازسازی ساختمان صورت می گیرد تا در مصرف انرژی صرفه جویی شود، عایق کردن دیوارها و گرفتن درزهای احتمالی بین دیوارها است. در عملیات بازسازی با عایق کردن دیوارها هم از هدر رفت انرژی جلوگیری می شود و هم به کاهش ورود سر و صدا به داخل منزل کمک می شود.

البته عایق کردن دیوارهای واحد مسکونی یا تجاری نیازمند این موضوع است که به صورت تخصصی انجام شود. در صورتی که نیاز به عایق دیوارهای ساختمان باشد، بهتر است در حین بازسازی ساختمان، دکوراسیون داخلی نیز تغییر کند.

لازم به ذکر است که اجرای گچ پاشی و یا استفاده از گچ پاششی برای دیوارهای برونی ساختمان علاوه بر زیبایی نما به عنوان عایق عمل کرده و اتلاف انرژی را به حداقل می رساند.

به روز کردن تجهیزات گرمایشی سرمایشی در حین بازسازی

از اقدامات مؤثری که می توان در حین بازسازی ساختمان انجام داد، به روز کردن سیستم سرمایشی گرمایشی ساختمان است. استفاده از تجهیزات به روز هم بهره وری گرمایشی را افزایش می دهد و هم در مصرف انرژی صرفه جویی می کند. به همین منظور باید در حین بازسازی ساختمان، نیم نگاهی نیز به به روزکردن سیستم سرمایشی گرمایشی داشت.

بازگشت هزینه بازسازی ساختمان

بازسازی ساختمان به دلایل مختلفی انجام می شود. اما اگر از منظر کاهش مصرف انرژی به این موضوع نگاه شود، هزینه بازسازی خیلی زود برگشت می شود. اگر تیم حرفه ای برای انجام عملیات بازسازی ساختمان انتخاب شود، قطعا توجه به مواردی که به صرفه جویی در مصرف انرژی منجر شود در دستور کار قرار می گیرد. این موضوع مهم چه از نظر کاهش هزینه های انرژی ساختمان و چه از نظر حفظ سرمایه های ملی حائز اهمیت است.

بهتر است اگر ساختمانی دارید که استاندارهای لازم در آن رعایت نشده است، خیلی زود اقدام به بازسازی آن نمایید. با این اقدام، هم در ساختمانی به مراتب بهتر و شکیل تر از قبل سکونت خواهید داشت و هم در مصرف انرژی و در نتیجه در هزینه های انرژی صرفه جویی نموده اید. مطمئن باشید کاهش هزینه های مصرف انرژی و حس خوبی که در یک ساختمان بازسازی شده به شما داده می شود، خیلی زود اثرات خود را در زندگی شما نمایان خواهد ساخت.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + 10 =