گچ کاری ساختمان یکی از مهم ترین اقداماتی است که باید در هنگام عملیات بازسازی ساختمان انجام شود. عموماً تمامی ساختمان هایی که نیاز به بازسازی دارند، نیاز به گچ کشی نیز دارند و تقریباً این موضوع از ملزومات این کار به حساب می آید. اما گچ کشی کاری سخت، زمان بر و هزینه بردار است و به همین علت بسیاری از افراد از انجام آن صرفه نظر می کنند. این در حالی است که روش ها و متدهای جدید گچ کاری باعث شده تا سرعت انجام این کار بسیار بیشتر از زمان گذشته شود. یکی از بهترین تکنولوژی ها برای گچ کاری بنا استفاده از گچ پاششی است.

گچ پاششی چیست؟

گچ پاششی که به آن گچ پلیمری نیز گفته می شود، ترکیبی از گچ معمولی با برخی از افزودنی ها است. این افزودنی ها آهک هیدراته، پرلیت و برخی مواد پلیمری هستند که گچ را برای کاربرد در دستگاه گچ پاش مهیا می سازند.

گچ پاششی ایجاد شده ویژگی های متفاوتی نسبت به گچ ساختمانی دارد. این نوع گچ بسیار سبک تر از گچ ساختمانی است و پوشش دهی بهتری بر روی دیوار دارد. علاوه بر این، گچ پاششی دارای زمان گیرش بیشتر بوده و عایق مطلوب تری نسبت به گچ معمولی محسوب می شود. در ادامه با خواص بیشتری از گچ پاششی آشنا خواهیم شد.

ویژگی های گچ پاششی

یکی از ویژگی های مهم گچ پاششی، چسبندگی بالای این نوع گچ است. این میزان از چسبندگی باعث می شود تا با استفاده از دستگاه گچ پاش، گچ به دیوار و سقف چسبیده و از آن کنده نشود. نداشتن یا کم بودن میزان دور ریز گچ پاششی از مهم ترین ویژگی های این نوع گچ به حساب می آید. با توجه به اینکه گچ پاششی خیلی دیرتر از گچ عادی می گیرد، پرت آن نیز به حداقل ممکن می رسد و حتی در برخی مواقع هیچ دور ریزی ندارد.

همانطور که بیان شد گچ پاششی از وزن بسیار کمی برخوردار است. در واقع می توان گفت که این نوع از گچ ساختمانی، چگالی بسیار کم و در عین حال حجم بسیار زیادی دارد که از نکات مثبت این نوع گچ خواهد بود.

این نوع گچ در برابر فشار و ضربه نیز بسیار مقاوم بوده و مشکلی برای آن ایجاد نمی شود. گچ پاششی عموماً ترک نمی خورد مگر در مواقعی که تکان های بسیار زیاد به سازه ساختمان وارد شود.

همچنین این نوع ملات ها در برابر رطوبت کاملاً مقاوم بوده و به نوعی گچ قابل شستشو محسوب می شود. این نوع گچ ضد آتش و ضد حریق است و در برابر حرارت و آتش از خود مقاومت نشان می دهد.

اما مهم ترین ویژگی گچ پاششی این است که استفاده از این نوع گچ می تواند سرعت گچ کاری را به شدت افزایش دهد و همین موضوع در زمان و قیمت تمام شده کار بازسازی ساختمان بسیار تأثیرگذار است. به همین علت می توان گفت که استفاده از گچ پاششی در بازسازی ساختمان یک اقدام مثبت و کاربردی در جهت بهینه کردن عملیات بازسازی است. ویژگی های مذکور کیفیت اجرای گچ پاششی را افزایش داده و از محبوبیت بسیاری برخوردار است.

گچ پاششی در جهان و ایران

استفاده از گچ پاششی در دنیا روز به روز در حال افزایش است. به دلایل بیان شده و به علت ویژگی های خاصی که این نوع گچ دارد، ارزش افزوده فوق العاده زیادی را برای بازسازی ساختمان ایجاد می کند و به همین علت ساختمان سازان و همچنین شرکت های فعال در حوزه بازسازی ساختمان در دنیا، از این نوع گچ برای عملیات های ساختمانی خود استفاده می کنند.

ارزش بالای گچ پاششی به قدری است که کشورهای مطرح در زمینه تولید گچ در دنیا مثل کشور آمریکا سعی می کنند گچ را به صورت خام مورد استفاده قرار نداده و با ترکیب گچ با مواد توضیح داده شده در بالا، آن را به گچ پلیمری تبدیل کنند.

متأسفانه در ایران گچ پلیمری هنوز نتوانسته است جایگاه اصلی خود را پیدا کند. استفاده از این نوع گچ ها در ایران به شدت محدود و منحصر به شرکت هایی است که ارزش این نوع گچ را متوجه می شوند. با اینکه ایران از نظر تولید گچ ساختمانی در رده دهم جهان جای گرفته، اما در تولید گچ پاششی بسیار ضعیف عمل می کند که دلیل آن عدم استفاده ساختمان سازان و شرکت های بازسازی ساختمان از این نوع گچ است.

توجه بیشتر به استفاده از گچ پاششی می تواند هم کیفیت بازسازی ساختمان را بالاتر ببرد و هم زمان بازسازی را به شدت کاهش دهد. لازم است شرکت های فعال در زمینه بازسازی ساختمان به این نوع تکنولوژی بیشتر توجه داشته باشند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + 9 =