امروز نمای خارجی ساختمان در بحث دکوراسیون منزل از اهمیت ویژه‌ای برخوردار گشته است، چراکه افراد قبل از هر چیز در مواجهه با ساختمان با مدل و سبک نمای خارجی آن برخورد می‌کنند. نمای رومی ساختمان که به نمای کلاسیک هم شناخته می‌شوند به دلیل داشتن شاخصه‌های زیبایی متعدد افراد زیادی را به خود جذب می‌کند. این‌گونه نماها به خاطر معماری تقریباً پیچیده و مصالح ساختمانی گران‌قیمت مانند سنگ‌های طبیعی مرمر، گرانیت و ترواورتن به گونه ایی در تصور عموم مخصوص ساختمان‌های لوکس و طبقه مرفه جامعه است درصورتی‌که این‌گونه طرح‌ها در بسیاری از ساختمان‌ها و آپارتمان‌های امروزی کم‌وبیش استفاده می‌شود؛ اما باید بپذیریم که این نماهای رومی هستند که جلوه شهر را از یکنواختی درمی‌آورند و به آن تازگی و زیبایی می‌دهند. نمای رومی ساختمان‌ها به دلیل طراحی منحصربه‌فرد خود بروی هر رهگذری تأثیر می‌گذارد که البته این مورد خود انتقادهای بسیاری را روانه این‌گونه ساختمان‌ها کرده است و استفاده از معماری متناسب بافرهنگ ایران‌زمین را رواتر می‌داند؛ اما واقعیت این است که سبک معماری رومی در نمای کلاسیک ساختمان درواقع فقط مخصوص به روم باستان نمی‌شود بلکه سیر عظیمی از تاریخ معماری را در برمی‌گیرد که شامل ایران باستان نیز می‌شود. کتیبه‌های تخت جمشید و سرستون‌های زیبای آن‌ها دقیقاً در طراح‌های رومی وجود دارد و زیاد از آن‌ها استفاده می‌شود. درواقع این روزها نمای رومی به دلایل متعددی موردتوجه در بازسازی ساختمان قرار می‌گیرند. 

نمای رومی چیست؟ 

نمای ساختمان دارای انواع مختلفی است هر شخص با توجه به سلیقه‌ی خود طرفدار یک نمای هستند. اینجا قصد داریم نمای رومی را برای شما توضیح بدهیم تا بیشتر با این نما آشنا شوید. نمای رومی یک نمای الهام گرفته از سبک کلاسیک روم است در روم بیشتر از این نماها استفاده می‌کنند. سبک‌های زیادی از این نوع سبک نما یعنی نمای رومی الهام گرفتند برای مثال سبک‌های کلاسیک و نئوکلاسیک از این نماها الهام گرفتند. نماهای رومی یک نمای خارجی و زیبا هستند که امروزه در بیشتر ساختمان‌ها از آن نیز استفاده می‌کنند.

ویژگی‌های نمای رومی: 

نمای رومی ویژگی‌های زیادی داردکه سه مورد از ویژگی‌های مهم نمای رومی را در اینجا قرار می‌دهیم. 

۱– قوس‌ها به شکل گرد و عریض اجرا می‌شوند.

۲– ستون‌های استفاده‌شده به شیوه‌های دوریک، یونیک و قرنتی اجرا می‌شوند.

۳– دیوارهای نما به‌صورت ستون‌های تزئینی عمل می‌کنند.

 

دلیل اول گسترده شدن استفاده از سنگ ترورتن و کشف معادن متعدد آن است. تنوع در بازه‌های قیمتی سبب شده ساختمان‌های سنگی که عمدتاً بر اساس سبک‌های دوران باستان طراحی می‌شوند دوباره مد شده و بسیاری از افراد این طرح‌ها استفاده کنند. دلیل دیگر افزایش نمای کلاسیک مربوط به جزئیات نمای کلاسیک رومی ساختمان‌هاست که نسبت به معماری اسلامی و ایرانی پیچیدگی‌ها کمتری دارند و البته بروز نشدن معماری اسلامی مخصوصاً در دو قران اخیر باعث افزایش استفاده از نماهای رومی شده است.

ویژگی‌های نمای رومی سیمانی

در اجرای نمای رومی ساختمان‌ها، می‌توان از سیمان‌سفید نیز استفاده نمود. اگرچه اجرای این‌گونه نماهای خارجی برای ساختمان‌ها نیاز به مهارت زیادی دارد، اما به دلیل هزینه‌ی کمتر سیمان نسبت به سنگ هزینه‌ی اجرا آن کمتر خواهد شد. نمای رومی سیمانی برای ساختمان‌های ویلایی نسبت به آپارتمان‌ها بسیار مناسب‌تر است.

آیا نمای رومی با معماری ایرانی مغایرت دارد؟

 نمای رومی گزینه‌ی بسیار مناسبی برای کلاسیک پسندان است و به دلیل طراحی منحصربه‌فرد خود بر روی هر رهگذری تأثیر می‌گذارد که البته این مورد خود انتقادهای بسیاری را روانه این‌گونه ساختمان‌ها کرده است و استفاده از معماری متناسب بافرهنگ ایران‌زمین را رواتر می‌داند؛ اما واقعیت این است که معماری رومی در نمای کلاسیک ساختمان درواقع فقط مخصوص به روم باستان نمی‌شود بلکه سیر عظیمی از تاریخ معماری را دربرمی گیرد که شامل ایران باستان نیز می‌شود. کتیبه‌های تخت جمشید و سرستون‌های زیبای آن‌ها دقیقاً در طراح‌های رومی وجود دارد و زیاد از آن‌ها استفاده می‌شود. درواقع این روزها نمای رومی ساختمان به دلایل متعددی موردتوجه قرار می‌گیرند پس بهتر است آن را متناسب‌تر بافرهنگ  باشد و  معماری اصیل ایران همسو کنیم تا علاوه بر شکوه اصالت معماری ایران را نیز با خود همراه داشته است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 5 =