ساختمان های قدیمی اگر معماری خوبی داشته باشند، با یک بازسازی ساده قابل استفاده هستند. البته منظور از ساختمان های قدیمی، ساختمان هایی است که ارزش بازسازی شدن را داشته باشند. برخی از ساختمان ها هستند که هزینه کردن برای آن ها به هیچ عنوان توجیه ندارد و نمی توان برای آن هزینه ای کرد و بهتر است به صورت کامل تخریب و ساخته شود. اما بسیاری از ساختمان ها هستند که با یک بازسازی ساده، از شکل و شمایل اولیه خود به یک ساختمان شیک و زیبا بدل می شوند.

تشخیص درست برای بازسازی ساختمان های قدیمی

یکی از موارد بسیار مهم در بازسازی ساختمان های قدیمی این است که موارد مورد نیاز برای بازسازی به درستی انتخاب شوند. البته در مرحله ای پیش از این موضوع، همانطور که گفته شد باید تشخیص داده شود که این ساختمان ارزش بازسازی دارد یا خیر!

تشخیص صحیح برای اینکه آیا ساختمان ارزش بازسازی کردن را دارد یا خیر و اگر ارزش بازسازی دارد چه مورادی باید مورد توجه قرار گیرد، بسیار مهم و حائز اهمیت است. این موضوع نقش مستقیمی در هزینه تمام شده بازسازی ساختمان های قدیمی دارد. به همین علت است که توصیه می شود این تشخیص اولیه حتماً توسط یک گروه باسابقه و حرفه ای انجام شود تا بقیه موارد نیز در ادامه تشخیص صحیح به خوبی انجام شود.

مطمئن باشید این مرحله از مهم ترین مراحل بازسازی ساختمان های قدیمی است و اگر آن را خود فرد و یا یک گروه غیر حرفه ای انجام دهند، خسارات مالی زیادی برای فرد ایجاد خواهد شد.

توجه به نمای ساختمان های قدیمی در بازسازی

یکی از مواردی که باید در بازسازی مورد توجه واقع شود، بازسازی نمای ساختمان است. به نمای ساختمان به عنوان جلوه گاه یک بنا، باید در هنگام بازسازی ساختمان های قدیمی رسیدگی شود. البته مشخص است که یک گروه حرفه ای بازسازی، قطعاً نمای ساختمان را مورد توجه خود قرار می دهند تا از این طریق کاری که برای ساختمان انجام می شود دارای جلوه و زیبایی باشد.

تغییر در سیستم گرمایشی سرمایشی

سیستم های قدیمی سرمایشی گرمایشی از جمله مواردی هستند که باید در حین بازسازی ساختمان های قدیمی، تغییر کنند. استفاده از لوله های باکیفیت و عایق شده برای انتقال آب و گاز، استفاده از سیستم گرمایشی حرفه ای و دیگر مواردی که به این سیستم مرتبط است، باعث بهبود ساختمان خواهد شد. تغییرات در این موارد می تواند باعث شود تا تأثیر بازسازی ساختمان در صرفه جویی انرژی بیشتر به چشم آید.

تعمیر سقف و دیوار ها

تعمیر سقف و دیوار ها از جمله نکاتی است که باید در زمان بازسازی ساختمان های قدیمی حتماً به آن توجه شود. هرچند ممکن است در ظاهر دیوارها و به ویژه سقف کاملاً سالم و بدون عیب باشند؛ اما در هنگام بازسازی ساختمان های قدیمی باید بررسی های لازم برای مطمئن شدن از سلامت این بخش های ساختمان صورت پذیرد.

علاوه بر این در عملیات بازسازی یک بنا با هدف زیباتر شدن ساختمان، پیشنهاد می شود از رنگ های مناسب و در صورت امکان کاغذدیواری های شکیل استفاده شود. این قسمت از بنا یکی از مهم ترین قسمت هایی است که در دید عموم افراد بوده و باید در حین بازسازی ساختمان از همه نظر به آن پرداخته شود.

تغییر در دکوراسیون بنا

تغییر دکوراسیون یکی از مهم ترین کارهایی است که باید در حین بازسازی ساختمان های قدیمی مورد توجه واقع شود. نقشه ساختمان قدیمی هرچقدر هم که خوب باشد، ممکن است در حال حاضر مورد پسند جامعه امروزی نباشد. به همین علت مسئول بازسازی ساختمان باید بتواند نقشه ای بهتر و بر اساس نیازها و متد روز ارائه دهد.

البته توجه داشته باشید که در انتخاب چیدمان ها و همچنین دکوراسیون، به محدودیت های بنا نیز توجه کنید. اگر بخواهید تمامی امکانات موجود را تغییر دهید، ممکن است هزینه های بازسازی ساختمان کمی بالا برود.

علاوه بر نقشه، دکور دادن به ساختمان و استفاده از کناف و گچبری و… نیز می تواند در عملیات بازسازی ساختمان های قدیمی مورد توجه قرار گیرد تا زیبایی بنا را بیشتر کند. این موضوع یک امر کاملاً سلیقه ای است و بهتر است با تماشای عکس دکوراسیون های مختلف، بهترین نتیجه را به دست آورید.

سخن پایانی

سعی کرده ایم در این مطلب به نکاتی هرچند کوتاه که باید در هنگام بازسازی ساختمان مورد توجه قرار گیرد اشاره کنیم. توجه به این نکات قطعاً تأثیر به سزایی در کیفیت عملیات بازسازی ساختمان را به همراه خواهد داشت. بازسازی ساختمان های قدیمی می تواند تمامی ویژگی های یک ساختمان را تغییر دهد؛ پس به همین علت باید به موارد مختلف گفته شده در بالا توجه ویژه ای به عمل آید. البته مشخص است که تمامی این موارد بستگی به بودجه ای دارد که برای بازسازی ساختمان در نظر گرفته شده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 3 =