هزینه بازسازی ساختمان چگونه برآورد می شود؟

هزینه بازسازی ساختمان با توجه به معیارهایی مورد ارزیابی قرار میگیرد که از موضوعات بسیار رایجی به خصوص برای پیمانکاری ساختمان نیز مطرح است. از مهم ترین مسائل در زمینه بازسازی ساختمان، برآورد هزینه و مدیریت نقدینگی است. وقتی حرف از بازسازی ساختمان زده می شود، فعالیت های متعددی در این پروژه قابل اجرا خواهد بود، اما با توجه به بودجه مورد نظر و همین طور مدت زمان انجام پروژه بازسازی بایستی هزینه ها مدیریت شود.

به طور کلی در زمان بازسازی تهیه مصالح و اجرت اجرای کار دو رکن اصلی هزینه بازسازی ساختمان هستند. در واقع این دو مورد هزینه های آشکار و واضح را نشان می دهند. اما به غیر از این هزینه های اشکار، هزینه های مخفی و ثانویه ای نیز در اجرای بازسازی ساختمان وجود دارد که درزمان برآورد هزینه های بازسازی بنا باید در نظر گرفته شوند. توجه نکردن به هزینه های مخفی می تواند باعث کم آوردن نقدینگی و درماندگی در انتهای پروژه را به بار بیاورد.

مصالح مورد نیاز

اصلی ترین و رکن اساسی بازسازی بنا استفاده از مصالح جدید است. کناف برای بازسازی سقف، کاغذدیواری برای تغییر در پوشش دیوار، کاشی و سرامیک، گچ و سیمان، گچ پاششی ، لوله های تأسیساتی، سنگ، پارکت، کابینت ام دی اف، شیرآلات ساختمانی، درب و پنجره UPVC، سرویس بهداشتی فرنگی، یراق آلات و… از جمله مهم ترین مصالح مورد نیاز در بازسازی ساختمان ها هستند.

قبل از آغاز پروژه بازسازی ساختمان بایستی لیستی از قیمت های مصالح مورد نیاز را تهیه کرد. به طور کلی برای هر نمونه از مصالح ذکر شده با توجه به برندهای مختلف و کیفیت محصول، می توانید یک بازه قیمتی را آماده کنید. نکته مهم در تخمین هزینه بازسازی مربوط به تأمین مصالح مورد نیاز، توجه به پرت و ضایعات مصالح است. قطعاً در خرید مصالح مورد نیاز بایستی نزدیک به 10درصد پرت مصالح ساختمانی را در نظر گرفت. پیدا کردن مصالح با منصفانه ترین قیمت یکی از چالش های اصلی برآورد هزینه بازسازی ساختمان است.

اجرت اجرای کار

بعد از تهیه مصالح مورد نیاز برای بازسازی ساختمان، هزینه اجرت پیمانکاران و مجریان اجرای کار بالاترین سهم از هزینه های بازسازی را به خود اختصاص می دهد. برای اجرای برخی از بخش های بازسازی ساختمان، متراژ پروژه برای پیمانکاران مهم است و بر اساس میزان متراژ کار، قیمت دستمزد آنها مشخص می شود. مانند متراژ کاغذدیواری لازم در پروژه یا میزان متراژ کفپوش لازم. اما برخی دیگر از اقدامات لازم برای بازسازی به صورت کلیدی یا کنترات و اجرای صفر تا صد آن دارای دستمزد مشخص هستند. همچنین اجرت یکسان و مشخص روزانه که اصطلاحاً روز مزد گفته می شود نیز یکی دیگر از شیوه های تعیین دستمزد کارگران و مجریان اجرای بازسازی بنا است. اجرت اجرای کار عموماً از هزینه های سنگین و مهم بازسازی بنا به حساب می آید، اما استفاده از نیروی تازه کار برای کاهش هزینه بازسازی می تواند باعث دوباره کاری و به تبع افزایش هزینه پروژه بازسازی شود.

هزینه های مخفی

همین طور که اشاره شد، هزینه بازسازی ساختمان تنها معطوف به هزینه های خرید مصالح و اجرت اجرای کار نخواهد شد. هزینه هایی همچون حمل و نقل، خرید ابزارآلات، پرت مصالح ساختمانی، مصالح پیش بینی نشده و… می توانند در حین انجام پروژه بخشی از بودجه در نظر گرفته برای بازسازی بنا را به خود اختصاص دهند. معمولاً پیشنهاد می شود پس از آماده شدن لیست هزینه های بازسازی به میزان 10 درصد از کل هزینه ها را به منظور هزینه های مخفی و ناآشکار به برآورد کلی پروژه اضافه گردد.

سپردن کار به کاردان

یکی از گزینه های مهم و قابل تأمل برای اقدام به بازسازی ساختمان، سپردن کل پروژه بازسازی به شرکت های پیمانکار باتجربه در این زمینه است. شرکت های باسابقه به دلیل استفاده از نیروهای مختلف و بررسی عملکرد هر یک از نیروها، توانسته اند مجریان متبحر و کاربلد را شناسایی کنند. استفاده از نیروی کاربلد در کاهش هزینه های مخفی و پرت مصالح ساختمانی بسیار تأثیرگذار است. همچنین شرکت های مجری بازسازی می توانند در خرید مصالح مورد نیاز با توجه به ارتباطات مداوم با فروشندگان هر یک از مصالح از قیمت های مناسب و همراه با تخفیف استفاده کنند. این موضوع می تواند در کیفیت مصالح مورد مصرف در زمان بازسازی بنا اثرگذار باشد. شاید با یک هزینه ثابت، افراد عادی بتوانند جنسی را با کیفت درجه سه خریداری کنند، اما یک شرکت باسابقه با همان میزان هزینه بتواند جنس درجه دو را برای بازسازی ساختمان تهیه کند. این مسئله کاملاً به تجربه و ارتباطات شرکت پیمانکار بازسازی ساختمان وابسته است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + 20 =